هنرزی (honarzi)تابلوی تذهیب

هنر تذهیب چیست؟

هنر تذهیب چیست؟ تذهیب از واژه عربی ذَهَب به معنای طلا مشتق شده است. در واقع تذهیب از طراحی هایی و ترسیم های ظریف و چشم نواز اسلیمی و ختایی و در پاره ای از اوقات نقوش هندسی در هم تنیده با گردش های موزون نقش شده باشد گفته می شود. دلیل اطلاق واژه تذهیب این بوده است که در آغاز شکل‌گیری این هنر از همان قرون اولیه اسلامی رنگ غالب و عمده در رنگ آمیزی این گونه نقش ها طلا بوده و رنگ ها چون لاجورد ، شنجرف و فیروز ه ای نیز در کنار رنگ طلایی جا گرفته است .

به هر حال تذهیب را می توان مجموعه ای از نقشهای بدیع و زیبا دانست که نقاشان و مذهبان برای هرچه زیباتر کردن کتابهای مذهبی، علمی، فرهنگی، تاریخی، دیوان اشعار، جُـنگهای هنری و قطعه های زیبای خط به کار می برند.

استادان تذهیب این مجموعه های زیبا را در جای جای کتابها به کار می گیرند تا صفحه های زرین ادبیات جاودان و متون مذهبی سرزمین خود را زیبایی دیداری ببخشند.

بدین ترتیب است که کناره ها و اطراف صفحه ها، با طرحهایی از شاخه ها و بندهای اسلیمی، ساقه، گلها و برگهای ختایی، شاخه های اسلیمی و گلهای ختایی و یا بندهای اسلیمی و ختایی و … مزین می شوند.

در گذشته تذهیب در خدمت کتاب آرایی بود اما امروزه خود به تنهایی نیز رواج زیادی دارد و به صورت مستقل نیز ارائه میگردد.

این نقوش در دوران ساسانیان به صورت گچبری روی دیوار و نقوش روی سفال دیده می‌شد بعد از ظهور اسلام در ایران از این هنر برای تزیین نسخ قرآنی استفاده شده در دوران تیموری هنر تذهیب به اوج خود رسیده و آثاری خلق شد که هم اکنون زینت بخش موزه های ایران و جهان است.

برای خرید تذهیب می توانید آثار سایت هنرزی را در اینجا ببینید و در صورت تمایل از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

افکار خود را به اشتراک گذارید